zapomniałeś hasła? zapomniałeś hasła?
Jakość kontrolowana - nr 1 na rynku

Aktualności

PSA przejmuje Opla. Powstanie drugi największy producent samochodów w Europie

Francuski koncern motoryzacyjny PSA, producent m.in. peugeotów i citroenów ma ogłosić dzisiaj przejęcie Opla od amerykańskiego General Motors. Transakcja stworzy spółkę będącą drugim w Europie największym producentem samochodów po Volkswagenie pod względem udziałów w rynku.

Według agencji Reutera dzisiejsza konferencja PSA i General Motors to już tylko formalność. Spółka medialna jeszcze przed weekendem poinformowała o tym, że zarząd PSA podjął już decyzję o zawarciu umowy kupna z General Motors. Rzecznicy prasowi nie chcą komentować sprawy przed oficjalnym spotkaniem.

Obie firmy współpracowały już wcześniej w ramach spółek joint venture zakładanych w Europie. Opel był dla General Motors kulą u nogi od 16 lat – od 2000 roku ta część biznesu przynosiła straty. Negocjacje miało utrudniać także stanowisko General Motors, które rzekomo domagało się klauzuli zabraniającej eksportu Opla pod banderą PSA na rynki, na których sprzedawany jest już Chevrolet – zamknęłoby to francuskiej spółce dostęp do rynku chińskiego. Rozwiązaniem tego problemu było podobno dopłacenie przez General Motors do funduszu emerytalnego Opla – zamiast 1 mld dolarów GM ma wpłacić do funduszu 2 mld dolarów.

Przejęcie ma zapewnić powstanie giganta na rynku, który będzie w stanie przekroczyć barierę 5 mln samochodów dostarczanych rocznie. PSA ma zamiar zaoszczędzić na produkcji i wykorzystać własną technologię do zaimplementowania w samochodach marki Opel.

Źródło: www.bankier.pl

X e-learning Wchodzę